Blog

Skąd szybka pożyczka bez zaświadczeń i sprawdzania zdolności kredytowej?

Skąd szybka pożyczka bez zaświadczeń i sprawdzania zdolności kredytowej?

Sytuacja, kiedy nagle potrzebujemy gotówki, a po prostu jej nie mamy, może przydarzyć się większości z nas. Przyczyny tego są różne. Gdzie zwrócić się, kiedy pieniądze potrzebne są „na już”?

Kiedy nie ma oszczędności…
Dane statystyczne pokazują, że 2 na 3 Polaków nie oszczędza pieniędzy. Jakie są tego przyczyny? Z jednej strony jest to kwestia nieposiadania nawyku oszczędzania – choćby tych małych kwot. Z drugiej strony, nie jesteśmy aż tak zamożnym społeczeństwem w porównaniu np. z naszymi zachodnimi sąsiadami. Niektórym z nas comiesięczne dochody nie pozwalają na odkładanie gotówki na „czarną godzinę”. Jeszcze inną grupę stanowią osoby, których przychody nie pokrywają ich wydatków. I nie mówimy tutaj o przyjemnościach, ale o zaspokojeniu tych pierwszych potrzeb – zakupie leków, uregulowaniu rachunków. 

Ile i od kogo pożyczamy? 
Bardzo często są to stosunkowo niewielkie kwoty rzędu kilku tysięcy złotych – zazwyczaj w przedziale 1 – 4 tys. zł – lub nawet mniejsze. Ich wysokość oczywiście zależy od indywidualnych potrzeb. 
Skąd wziąć dodatkową gotówkę? Od razu na myśl mogą przyjść znajomi lub rodzina. Ale niestety nie zawsze jest to najlepszy wybór. Nie zawsze też te osoby dysponują „luźną” gotówką. Najczęściej jednak zwracamy się do instytucji finansowych. 

Pożyczka w instytucjach finansowych
Tutaj możemy wybrać pomiędzy instytucjami bankowymi i pozabankowymi. Wybór tej pierwszej związany jest z wymaganiami, którym, jako klient starający się o pożyczkę gotówkową, musimy sprostać. Bank poprosi o zaświadczenie o naszych zarobkach. Na tej podstawie stwierdzi, czy jesteśmy w stanie spłacić zobowiązanie finansowe, które chcemy zaciągnąć. Wynik zależy od twardych danych. Nie jest istotne, czy w rzeczywistości podołalibyśmy spłacie – istotna jest natomiast ocena zdolności kredytowej.  
Drugą sprawą jest kwestia innych ewentualnych zadłużeń. Bank zweryfikuje, czy nie figurujemy na liście BIK. Jeśli się tam znajdujemy, szanse na udzielenie kredytu maleją lub są równe zeru. 

Pożyczka poza bankiem
Zasady na jakich pożyczają podmioty pozabankowe znacznie różnią się od tych wyżej opisanych. Firmy pożyczkowe nie będą sprawdzać zdolności kredytowej. Nie wymagają również zaświadczeń o zarobkach. Większość z nich nie sprawdza również list BIK. Formalności związane z pożyczeniem pieniędzy są ograniczone do minimum, a gotówkę możemy pozyskać w bardzo krótkim czasie.